2019 TEKNOLOJİK GELİŞMELERE AĞIRLIK VERDİĞİMİZ BİR YIL OLDU

2019 TEKNOLOJİK GELİŞMELERE AĞIRLIK VERDİĞİMİZ BİR YIL OLDU

Hakan Maraş
OKT Trailer Genel Müdürü

Müşterilerimizden gelen özel taleplere hızlı ve esnek cevap verebilme kabiliyetimiz ile 2019 yılı, teknolojik gelişmeleri daha yakından takibe aldığımız, farklı coğrafyalara özel çözümler ve ürünlerle sektör bazında değer kazandırdığımız bir yıl oldu. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz 2 yıl dünya genelinde ekonomik dalgalanma süreci yaşadık. Bu dönemde gelecek bakış açımız ile ön görüde bulunarak yaptığımız farklı pazar araştırmalarını uygulamaya alarak 2018 yılındaki üretim adetlerimizi 2019 yılında aynı ölçüde yükselttik ve daralan piyasada çalışmalarımızı aynı ivmede devam ettirdik. Ekonomik konjonktürün yaşandığı dönemde kaybımızın olmamasındaki en önemli husus öncesinde gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar ve pazar araştırmalarının başarıyla sonuçlanmasıdır. İlgili çalışmalar neticesinde yeni coğrafyaları bünyemize ekleyerek, Türkiye eksenindeki konumumuzu ihracat tarafına kaydırdık ve kapasitemizin %80’ini dış pazar payı olarak sürdürdük.

Önceliğimiz Ar-Ge çalışmaları

Kurulduğumuz günden bugüne meraklı yapımız ve daha iyiye ulaşma heyecanımız ile sürekli yenilik arayışı içerisinde olduk. Ar-Ge faaliyetlerine her dönem öncelik vererek; bilgisayar destekli ürün geliştirme çalışmalarımız sonucunda hem ürettiğimiz ürünlerden hem de sağladığımız sürdürülebilir ihracat katma değerinden elde ettiğimiz ciro ile %100’ünü kendi geliştirdiğimiz projelerden sağlayarak devlet fonuyla desteklenen Ar-Ge lisansını almaya hak kazandık. OKT Trailer, Curiostiy Center (Ar-Ge Merkezi) ile Türkiye’de sayılı, araç üstü ekipman ve treyler sektöründe ender firmalardan biri olduk. Ar-Ge çalışmalarımız kapsamında; dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ARAMCO firmasının duyurduğu ADR sertifikalı ve SASO standartlarına uygun tanker yenileme projesinden onaylı dünyada ender, Türkiye’de ilk ‘Shining Star’ ürününü ürettik. Ar-Ge çalışmalarımız içerisinde yürütülen farklı projelerimiz ile sektöründe dünyada sayılı markalar arasında yer alma yolunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Geleceğin treyler modeli ilk kez 2020 IAA’da görücüye çıkacak

Teknolojiye dair her şeyi merak ediyoruz, dünya pazarında sahip olduğumuz güçlü konumun en önemli dayanağı Ar-Ge çalışmalarımız ve ürünlerimizin yenilikçi tasarımlar olmasıdır. 2020 yılı teknolojinin konuştuğu, daha pratik, daha ergonomik tasarımların ön planda olacağı, inovasyonun daha çok önem arz ettiği bir yıl olacaktır. Biz de teknolojik gelişmeleri karşılamak ve hatta öncesinde harekete geçmek için geleceğe yönelik çalışıyor ve ürünlerimizi değişen teknolojiye uygun olarak geliştiriyoruz. Değişen ve yenilenen teknoloji ile birlikte uzaktan yönetilebilir IoT ile gelişen, birbiri ile konuşan akıllı treylerlerin üretileceği döneme doğru ilerliyoruz. Adını meraktan alan Curiosity Center, Ar-Ge merkezimizd bu teknolojiyi uygulayabilmek için gerekli çalışmaların alt yapısını oluşturuyoruz. İlgili çalışmalarımızın ilk çıktısı treylerin modasını değiştirmek oldu. Tasarımını gerçekleştirdiğimiz tank/silo grubunda yer alan ürünümüz ile geleceğin treyler modelini üreteceğiz. Alışılmışın dışında, kullanıcı ergonomisini ön planda tutan, benzeri görülmemiş oldukça iddialı özel tasarım ürünümüz ilk kez dünyanın en büyük ticari araçlar fuarı olan IAA 2020 Hannover’de görücüye çıkacak.