ASP Otomasyon ve Çimento Sanayi

ASP Otomasyon ve Çimento Sanayi

Çimento üretimi, madencilikle başlayan ve daha sonra kireçtaşı, kil gibi ham maddeleri öğütme ve çimento fırınında 1000 ile 1450 ° C’ye kadar yüksek bir sıcaklıkta sinterleme olana kadar ısıtılması ile devam eden hassas bir işlemdir.

Bu işlemde, hammaddelerin kimyasal bağları parçalanır ve daha sonra yeni bileşikler halinde yeniden birleştirilir.

Ortaya çıkan yeni ürün klinker olarak bilinir. Klinker, çimento değirmeni içinde ince bir toz haline gelene kadar yeniden öğütülüp bu sırada içine alçı da katılınca adı çimento olur.

Klinker, çimento kalitesini belirleyen ana bileşen olduğundan hammadde karışım oranları,  üretim aşamaları yakından izlenmelidir.

Klinker ve çimento üretim işleminin her aşamasında proses kontrolünü sağlamak için çeşitli kontrol sistemi kullanılabilir.

Proses sürekliliğini sağlama, enerji ve iş gücü kayıplarını en aza indirmek prosesi bir bütün olarak ele alan 800xA DCS Otomasyon Sistemi gibi bileşenleri ile entegrasyonu yüksek seviyede olan kontrol sistemleri ile sağlanabilir.

Birçok üretim aşamasının başarısı :

• Minimum servis gerektirecek şeklide tasarlama,

• Özel kütüphaneler,

• Kolay değişen programlar,

• Kaliteli HMI ekranları ile görselleştirme,

• Expert sistemlere alt yapı oluşturma

• Üretim raporlarının otomatik hazırlanmasına bağlıdır.

Bu başarı ASP Otomasyon firmasından alınan mühendislik ile daha mümkündür.

2001 yılından beri Çimento sektörü içerisinde size hizmetler sunan ASP Otomasyon Ltd, üretiminizdeki verimliliği ve karlılığı artırmada daima yanınızdadır.