ATLAS COPCO KOMPRESÖR TEKNİĞİ, “DOĞRU BOYUTTA KOMPRESÖR SEÇMENİN ÖNEMİ VE İLK 3 ADIMI”NI AÇIKLADI

ATLAS COPCO KOMPRESÖR TEKNİĞİ, “DOĞRU BOYUTTA KOMPRESÖR SEÇMENİN ÖNEMİ VE İLK 3 ADIMI”NI AÇIKLADI

Erdem Enç
Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Uzmanı

İşletmelerin ihtiyacına göre en uygun kompresörü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak paylaşan Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Uzmanı Erdem Enç, “Hava kalitesinin, debi ihtiyacının ve basıncının belirlenmesi ile debi tüketiminin günlük dağılımının tespitinin yapılması sonucu ihtiyaca göre seçilecek en uygun kompresör ve ekipmanlarla işletmeler daha verimli çalışma sonuçlarına ulaşacaktır. Kurumlar, ihtiyaçlarına uygun kompresör ve ekipmanları belirlemek için, alanında lider bir teknolojiye sahip olan Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak ücretsiz sunduğumuz mühendislik hizmetlerinden faydalanabilirler.” dedi.

Uygun kompresörü seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Hava kalitesinin belirlenmesi
Endüstri tipine göre basınçlı havanın kalitesinin değişiklik gösterdiğini belirten Enç, “Kompresörler için bu kalite sınıfı yağlı veya yağsız teknoloji olarak ikiye ayrılır. İlaç, gıda, elektronik gibi son ürün kalitesinin hayati önem taşıdığı işletmelerde, yağsız kompresör sistemleri kullanılmalıdır. Yağsız kompresör yerine, yağlı kompresör kullanılması ve havanın daha sonra filtreler ile yağsızlaştırılmaya çalışılması havayı yağsız hale getirmez. Seçimin yağsız kompresörden yana kullanılması sıfır risk almak anlamına gelir. Atlas Copco Kompresör Tekniği yağsız hava kompresörleri ISO 8573-1 CLASS 0 (2010) ve ISO 22000 sertifikası ile uyumlu %100 saf ve temiz hava sağlar. Bu da sıfır kirlenme riski, sıfır hasarlı ürün riski, sıfır arıza süresi riski ve şirketinizin büyük emeklerle kazandığı itibarına sıfır zarar gelme riski anlamına gelir.” dedi.

Debi ihtiyacının ve basıncının belirlenmesi
Kompresör büyüklüğünün belirlenmesindeki ikinci etkenin debi ve basınç olduğunu söyleyen
Enç, “Hava kullanan ekipmanların çalışma basınçlarını ve boru hattındaki kaybı dikkate alarak kompresörün basıncının belirlenmesi gerekir. Basınç belirlendikten sonra debi ihtiyacının belirlenmesi ile doğru kompresör seçimine bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Var olan bir işletme için çalışan kompresör üzerinden bu değer yaklaşık olarak hesaplanabilir. Yeni işletmeler içinse ya aynı işi yapan bir işletme ile kıyas yapılması ya da hava kullanan ekipmanların tüketimlerinin ve yük durumlarının belirlenmesinde önemli bir yol gösterici olacaktır. Ayrıca bunların hangi kombinasyonlarının çalışacağının netleştirilmesi, regülasyon boşluklarına düşmemek ve küçük debi
ihtiyaçlarında yüksek kW gücüneki kompresörlerin çalışmasını önlemek adına önem taşır.” dedi.

Debi tüketiminin günlük dağılımının tespiti
Azami anlık debi ihtiyacının belirlenmesinden sonra işletmenin debi tüketim profilinin çıkarılması gerektiğini vurgulayan Enç, “Bu profil günlük çalışma saatini, debi tüketimindeki değişimleri içerir. Kompresörü daha az enerji tüketecek ve dayanıklı olacak şekilde seçmek için bu bilgilere ihtiyaç duyulur. Kompresörün invertörlü veya yük-boş, bir adet mi veya iki adet mi olacağı yoksa bunların kombinasyonu şeklinde mi olacakları gibi seçimlerin yapılmasını sağlar. Debi tüketiminin ve basıncın doğru belirlenmesi kompresörün daha rahat çalışmasını sağlar ve doğru seçilmiş bir kompresörün enerji tüketimi daha az olur. Debi kapasitesi hesaplanırken işletmede basınçlı havaya ihtiyaç duyan ekipmanların kullanım seviyeleri ve yük faktörlerini de gözetmek son derece önemlidir.” dedi.

“Ne enerjinizi ne de binlerce Euro’nuzu havaya atmayın”
Bu faktörler gözetilmeden yapılabilecek seçimler ile işletmelerin ciddi maddi kayıplar yaşayabileceğine dikkat çeken Enç, bir örnek senaryo ile kayıplara dikkat çekti: “Bir işletmede bulunan taşlama, delme ve vidalama işlemlerinde kullanılan ekipmanların yük faktörleri ve kullanım seviyeleri gözetilmeden hesaplanan debi ihtiyacında çıkan sonuç 400 l/s olarak kabul edelim. Bu da yaklaşık 132kW gücünde bir kompresöre ihtiyacınız var anlamına gelir. Yük faktörleri ve kullanım seviyeleri dikkate alınarak yapılan hesapta çıkan sonuç ise 85 l/s olduğunu düşünelim. Bu da 30kW lık bir kompresöre denk gelmektedir. Her iki senaryoda kompresörlerin 1 sene çalıştıklarını ve yük boş kompresör olarak seçildiklerini düşünürsek, yapılan hesaplamalarda yanlış seçim yapıldığı taktirde kaybınızın 200.000 kW/h diğer bir deyişle 14.000 € olduğu ortaya çıkmaktadır.”