AVRUPA ÇİMENTO ENDÜSTRİSİ İYİ TASARLANMIŞ BİR AVRUPA KARBON SINIR MEKANİZMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYOR

AVRUPA ÇİMENTO ENDÜSTRİSİ İYİ TASARLANMIŞ BİR AVRUPA KARBON SINIR MEKANİZMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYOR

Avrupa çimento birliği, CEMBUREAU, her ne kadar bir dizi tasarım prensibi gerektirse de AB’nin bir karbon sınır mekanizmasına dair beklentisini memnuniyetle karşıladığını ifade etti. 

İlk aşamada, AB’ye yapılan ithalatlardan kaynaklanan doğrudan ve dolaylı emisyonlara dayandırılması gereken mekanizmanın, AB emisyon ticareti programının (EU ETS) ücretsiz ödeneklerinin tamamlayıcısı olması ve tüm ETS sektörleri için geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca, tamamen WTO’ya uyumlu olmalıdır. Bununla birlikte, AB ihracatçıları için CO² yükü muafiyeti de sağlamalıdır.

CEMBUREAU CEO’su Koen Coppenholle yaptığı açıklamada “Bir karbon sınır mekanizması, endüstrimizin AB’nin
öngördüğü karbon tarafsızlık hedeflerine ulaşması ve AB ve ötesindeki CO² emisyonlarını daha da azaltması için
ihtiyaç duyduğu seviyedeki oyun alanını yaratma şansını sunacaktır.

Bununla birlikte, herhangi bir karbon sınır mekanizmasının, en azından IV. aşamanın sonuna kadar, AB ETS kapsamında serbest tahsis ile birlikte olması zorunludur. Mevcut karbon kaçağı önlemlerinin test edilmemiş bir mekanizma ile değiştirilmesi, endüstrinin düşük karbonlu yatırımlar sunmak için öngörülebilir bir çerçeveye ihtiyaç duyduğu bir zamanda AB’deki yatırımlar için önemli bir belirsizlik ve riskler yaratacaktır.

“Karbon sınır mekanizmaları doğası gereği karmaşık araçlardır ve bu nedenle tasarımlarını doğru yapmak şarttır. Kötü tasarlanmış bir mekanizmanın endüstrimiz için gerçekten önemli sonuçları olabilir. CEMBUREAU bu konuda Avrupa Birliği ile çalışmaya devam etmeyi dört gözle beklemektedir.”