Çimsa İspanya’da fabrika satın aldı

Çimsa İspanya’da fabrika satın aldı

Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV, dünyanın önde gelen çimento üreticilerinden Cemex’in, İspanya'nın Valensiya şehrindeki Buñol Fabrikası'nı  155,2 milyon ABD Doları bedel karşılığında devraldı.

Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV, İspanya'daki beyaz çimento fabrikası Buñol'u 155,2 milyon ABD Doları bedel karşılığında devralma sürecini tamamladı. Bu yatırımın Sabancı Topluluğu’nun son yıllarda yaptığı en büyük uluslararası satın almalardan biri olduğuna dikkat çeken, Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Burak Orhun, devir sürecine ilişkin şunları söyledi: “Yapı Malzemeleri Grubu olarak Çimsa markası ile attığımız bu adımla uluslararası yatırım ağımızı Buñol ile taçlandırmış ve Türkiye’deki liderlik konumumuzu global arenaya taşımış oluyoruz. Avrupa'nın teknolojik olarak en gelişmiş beyaz çimento fabrikasının devralma sürecini büyük bir kararlılıkla yürüttük ve tamamladık. Bu büyüme taahhütlerimizden biriydi. Yerine getirdik. Böylece dünya liginde 3. sıradan 2.’liğe yükselerek öncü oyunculardan biri olma pozisyonumuzu daha da güçlendirmiş olduk. Çimsa’nın global bir marka olma yolculuğunda emin adımlarla ilerlerken, bu yolculuğun en önemli adımlarından birini İspanya’da atmış olmaktan da gurur duyuyoruz. Böylece varolan küresel piyasa deneyimimize İspanya operasyonunu da ekleyerek, büyük bilgi birikimimizle ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştıracağız.”

Çimsa Genel Müdürü Umut Zenar da İspanya’daki yatırımla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Sabancı Holding ve Çimsa’nın, uluslararası gücü ve vizyonundan yola çıkarak çimento sektöründe küresel alanda faaliyet gösterdiğimiz her yerde, her zaman sürdürülebilir büyüme hedefiyle çalıştık, çalışıyoruz. Doğduğu topraklarda en büyük gri çimento üreticilerinden biri olan şirketimiz, dünya beyaz çimento sektörünün önde gelen oyuncularından biridir. Çimsa Sabancı Cement BV olarak Çimsa markası altında Buñol Fabrikası'nın devralma sürecini tamamlamaktan ve markamızı dünyanın bir numaralı beyaz çimento üreticisi yapmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Buñol Fabrikası'nın üretim ve dağıtım ağına eklenmesiyle Çimsa markası, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika'da ihracat ağını güçlendirecek ve etki alanını artıracaktır.”

Çimsa Buñol Ailesi olarak geleceği birlikte inşa edeceğimize inanıyorum”

Zenar, Çimsa olarak sürdürülebilirlik konusunda da sektörün öncü firmalarından biri olduklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “İspanya’da bu konuda izlenen politikaları yakından takip ediyoruz. Bugün, kendi bünyemizde yürüttüğümüz sürdürülebilirlik politikalarımızı, büyük bir titizlikle Buñol tesisimizde de hayata geçireceğiz.  Diğer bir taraftan en değerli kaynağımızın insan kaynağı olduğunun da bilincindeyiz. Birçok coğrafyada faaliyet gösteren global bir marka olarak kapsayıcılık ve fırsat eşitliği en önemli politikalarımız arasında yer alıyor. Buñol fabrikası için de bu politikalarımızı aynen uygulayacağız.”