Kentçim Çimento, Muğla’da entegre çimento fabrikası kuracak

Kentçim Çimento, Muğla’da entegre çimento fabrikası kuracak

Dinamik ve rekabetçi yapısıyla son yıllarda özellikle Ege Bölgesi’nde hızla büyüyen ve çimento, hazır beton sektöründeki pazar payını artıran Kentçim Çimento San. A.Ş., Muğla’nın Yatağan ilçesinde yeni bir entegre çimento fabrikası kurmak için çalışmalara başladı.

 Kentçim Çimento San. A.Ş., kurulacak yeni entegre çimento fabrikasının proses tasarımı ve proje entegrasyonu için BCE Proses Mühendislik&Danışmanlık Ltd. Şti. ile Mayıs 2020’de anlaşmaya vardı. Şirketten yapılan açıklamada tesisle ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği belirtildi.

Şirket, son olarak Ağustos ayında pyro-process tasarımı konusundaki çalışmalarını tamamlayarak konusunda dünyanın önde gelen tedarikçilerinden birisi olan Almanya menşeili IKN GmbH firması ile anlaşmaya vardı. İş birliğine yönelik sözleşme, Muğla Çimento San. A.Ş.’yi temsilen Cemal Karakurt ile IKN GmbH şirketini temsilen Klaas Windmöller arasında imzalandı.

4.250 ton/gün klinker üretim kapasitesine sahip olacak olan yeni tesis, IKN GmbH firmasının son teknoloji tasarımlarına sahip prekalsinasyonlu 6 kademeli ön ısıtıcı, döner fırın ve klinker soğutma ünitelerinden oluşacak.

Enerji verimliliğini ve çevresel faktörleri ön planda tutarak yapımına başlanacak olan entegre çimento tesisinin özellikle Güllük Limanı’na yakınlığıyla birlikte önemli bir ihracat potansiyeline de sahip olacağı belirtiliyor.

Kentçim Çimento San. A.Ş.

Karakurt Ailesi tarafından Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 2016 yılında kurulan çimento öğütme tesisi ile çimento sektörüne giriş yapan Kentçim Çimento San. A.Ş., Kent Şirketler Grubu bünyesinde bulunan çimento, hazır beton, enerji, akaryakıt, maden ve yol yapımı alanlarında faaliyet gösteren şirketleriyle birlikte büyümeye devam ediyor.