MARMARA ÇİMENTO OLARAK ÇOK KISA SÜREDE VE EN YÜKSEK ORANDA ALTERNATİF YAKIT KULLANIMINA GEÇECEĞİZ

MARMARA ÇİMENTO OLARAK ÇOK KISA SÜREDE VE EN YÜKSEK ORANDA ALTERNATİF YAKIT KULLANIMINA GEÇECEĞİZ

Yiğit Gündoğdu
Marmara Çimento Yönetim Kurulu Üyesi

Çimento fabrikalarının çevreye olan etkilerinin azaltılması konusundaki teknolojiler her geçen gün artıyor. Sizce karbon nötr fabrikalar çimento sektörünün geleceğini nasıl etkileyecek?
Türkiye çimento sektörü, dünyada sayılı kaliteli çimentoları üretiyor. Karbon nötr fabrikalar dünyamızın geleceği için çok önemli bir gelişme fakat yakıt yani enerji stabilitesini sağlamak bu anlamda biraz zor olacak gibi görünüyor. Bunun da ürün kalitelerini biraz olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Gelişen teknoloji ve bilgi birikimimiz ile beraber bu sorunu da aşabileceğimize inanıyorum. Ülkemizde sektör olarak alternatif yakıta daha yeni yeni oranlarımızı
artırarak giriyoruz. Biz Marmara Çimento olarak çok kısa sürede ve en yüksek oranda alternatif yakıt kullanımına geçeceğiz. Karbon nötr olmasa bile azaltıcı birçok hamle yapacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan ve atık ısı geri kazanım yatırımımız ile beraber nötr karbon fabrika olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Karbon vergisi gelmesini de bir çimento üreticisi olarak destekliyorum.

Siz şirket olarak çevre konusunda nasıl bir duyarlılık gösteriyorsunuz? Bu alanda izlediğiniz strateji ve çalışmalar nelerdir?
İlk olarak alternatif hammadde kullanımına gayret gösteriyoruz. Örneğin farin üretiminde demir cevheri ve silis kumu kullanımı yerine bazı endüstrilerin atık hammaddelerini kullanmayı tercih ediyoruz. Böylece hem doğal kaynak kullanmamış oluyoruz, hem de atığı çıkan bir endüstrinin atığını bertaraf ederek ürüne dönüştürüyoruz. Diğer bir konu, olmazsa olmazımız arasında yer alan torbalı filtrelerimiz. Tüm proses filtrelerimiz yapılan hesaplamaların en az %25 büyüğü kadar kapasitede seçiliyor. Bunu yapmaktaki amacımız en az emisyon ile çalışmak.