OYAK, AKDENİZ KİMYA VE CHEMSON’I BİRLEŞTİREREK “DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ” UNVANINI KAZANDI

OYAK, AKDENİZ KİMYA VE CHEMSON’I BİRLEŞTİREREK “DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ” UNVANINI KAZANDI

OYAK, kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden Akdeniz Kimya ve 2013 yılında satın aldığı Avusturyalı Chemson’ı “Akdeniz Chemson” markası adı altında birleştirdi. Bu birleşmeyle 5 kıtada, 110 ülkede 500 milyon dolarlık satış hacmine ulaşan yeni şirket, PVC stabilizatörleri alanında dünyanın en büyük şirketi oldu.

Türkiye’nin en büyük tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu olan OYAK, çimento ve enerji şirketleri arasında bu yıl içinde gerçekleştirdiği önemli birleşmelerin ardından kimya alanında da, dünyada ses getirecek bir adım attı. OYAK, bünyesinde faaliyet gösteren Akdeniz Kimya ve 2013 yılında satın aldığı, dünyanın önemli PVC stabilizatörü üreticilerinden Avusturyalı Chemson, “Akdeniz Chemson” markası altında güçlerini birleştirdi. Bunun ardından Akdeniz Chemson, PVC stabilizatörleri alanında dünyanın en büyük şirketi durumuna geldi.

Erdem: “Birleşmeyle sektör ve ürün grubu çeşitliliğimizi artıracağız”
OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “kararlılık dönemi” olarak adlandırdıkları pandemi sürecinde stratejik satın alma ve birleşmelerle gelecek ufuklarını şekillendirmeye devam ettiklerini ifade etti. Erdem, Akdeniz Chemson’u hali hazırdaki ürün gruplarının yanı sıra, farklı sektör ve pazarlar için de yeni ürünler geliştirip üretecek bir şirkete dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Faaliyet gösterdiği sektörlerde yarattığı değer ve tasarruf imkanlarını değerlendirmesi ile ön plana çıkan OYAK; Akdeniz Chemson birleşmesi sayesinde yıllık 250 bin ton üretim kapasitesine ulaşacak. Hizmet verdiği sektörler için çapraz ürün satış portföyünü artırarak PVC sektörünün tek merkezi olmayı hedefleyen Akdeniz Chemson, 110 ülkeye satış yapıyor olacak. Odak pazarları Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika, Ortadoğu, ABD, Çin, Brezilya ve Avustralya olan şirket, ara ürün bazında entegre bir yapıyla işleyen altı üretim tesisiyle faaliyet gösterecek. Ayrıca üretim lokasyonlarındaki etkin satış, pazarlama ve teknik destek hizmetiyle daha etkin bir yönetim modeline sahip olacak. 40 yılı aşkın bir deneyimin birleşmesi olan Akdeniz Chemson, sürekli geliştirilen modern üretim tesislerinde kalsiyum, çinko ve kurşun bazlı stabilizatör ara ham maddelerinin birçoğunu bünyesinde üretmeye devam edecek.