VEGA “Seviye-Basınç-Akış ve Yoğunluk” Çözümleri – Çimento Endüstrisi

VEGA “Seviye-Basınç-Akış ve Yoğunluk” Çözümleri – Çimento Endüstrisi

VEGA, çimento ve maden sanayinde faaliyet gösteren uluslararası firmalar ve fabrikalar için “Global Üretici” konumundadır.

Seviye ve basınç sensörleri kırıcı kontrolünden silo seviye ölçümüne kadar çimento üretiminin farklı aşamalarında uzun yıllardır ve Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede sektör lideri olarak tercih edilmektedir.

Çimento endüstrisinde kullanılan sensörler zorlu çalışma koşulları altında güvenilir ölçümler yapmalıdır. Sağlam VEGA sensörleri üretimin tüm aşamalarında bakım gerektirmeyen uzun ömürlü kullanım sağlar.

Çimento silosu, Farin silosu, Katı yakıt silosu, Sıvı yakıt tankı, Kamyon yükleme bunkerleri seviye ölçümü ve sınır seviye tespitlerinde ve basınç ölçümlerinde en çok tercih edilen marka ve ürün olarak VEGA, Çimento endüstrisine hizmet vermektedir.

Çözümler;

• 80 GHZ RADAR Seviye Ölçümü (Silo, Bunker ve Tanklarınızda)

Silo Ölçümleri

VEGAPULS 69 – Radar Seviye sensörü

Radarla yapılan temassız seviye ölçümü ile yüksek derecede toz oluşumundan ve hava şartlarından bağımsız güvenilir ölçümler yapabilirsiniz. Gürültüden etkilenmediği için yüksek işletme verimliliği sağlayacak ve temassız ölçüm yöntemi sayesinde bakım ihtiyacınız en aza inecektir.

Konkasörde seviye ölçümü ve sınır seviye tespiti

Patlatma yöntemiyle ana kayadan parçalar koparılarak taşınabilecek büyüklükte  kaya parçaları elde edilir. Bu kaya parçalarından daha sonraki çalışma süreçlerinde kırma tas, mıcır veya kum gibi temel inşaat malzemeleri elde edilir. Büyük kaya parçaları çeneli kırıcı ve silindirik kırıcılarla farklı iriliklerde kırılır. Ekonomik bir işletimin gereği olarak konkasörün aşınma oranının en düşük seviyede tutmak için hem seviye ölçümü hem de sınır seviye tespiti gereklidir.

VEGAMIP 61

Konkasörde mikrodalga bariyer ile sınır seviye tespiti yapabilirsiniz. Böylece;

• Temassız ölçüm sayesinde bakıma neredeyse gerek kalmadan işletme,

• Yüksek derecede kir ve yapışma oluşumunda dahi güvenilir ölçüm sonuçları,

• Sağlam plastik veya seramik pencere sayesinde dışardan ölçüm imkanı sağlarsınız.

Radyometrik Ölçüm Sistemleri

• Siklon Tıkanıklığı Takibi – Radyometrik Ölçüm

İstenmeyen duruşlar ve proses emniyetinin tam sağlanması

Klinker üretiminde siklonlar farinin ön ısıtmasında kullanılırlar. Farin, klinker üretimi için döner fırına gelmeden önce siklonda +900°C’ye kadar sıcaklıkta  ön ısıtması yapılır. Farinin siklonlardaki hareketi boyunca soğuyarak yoğuşan bu buhar fazı, ön ısıtma kulede ki siklonların iç yüzeyine ve farine yapışır. Bunun sonucunda zamanla siklon iç yüzeylerinde katmanlar oluşur ve bu katmanlar sonucu tıkanmalar yaşanır.  Katman kalınlığının sürekli denetimi prosesin kesintisiz işlemesini sağlar.

Radyometrik Ölçüm Cihazları: SOLITRAC 31(Dedektör) ve VEGASOURCE 31(Kaynak)

Proses koşullarından etkilenmeyen kesin ve doğru ölçüm sonuçları almak, yapışmaların tespiti sayesinde proses emniyetinin tam sağlanması için siklonlarda Radyometrik Ölçüm yaparak tıkanıklığın takibini yapabilirsiniz. Radyometrik temassız ölçüm yöntemi sayesinde yüksek tesis verimliliği sağlanır.

Siklonlarda yapılan takip ile doğru zamanda müdahale şansı elde edilmektedir. Bu takibin bazı tesislerde basınç ölçümü metoduyla da yapıldığı bilinmektedir.

Aynı zamanda, sensörün yüksek sıcaklıktan etkilenmemesi için soğutma boruları kullanılır ve bu sayede sensör prosesten uzaklaştırılır.

Cihazların bakım istememesi ve uzun ömürlü olması tesis yöneticileri ve bakım ekipleri için çok önemli kriterlerdir. Radyometrik ölçüm tekniği ile sürekli ve limit seviye, oransal tıkanıklık, seviye ve yoğunluk ölçümleri yapılabilmektedir.

• Konveyör bandında kütle akış ölçümü

Katı malzemeler üretim sürecine ağrılıklı olarak konveyör bantlarla taşınırlar. Bu süreçlerin kontrolünü doğru bir şekilde yapabilmek ve işletim maliyetlerini hesaplamak için taşınan katı malzemenin miktarının doğru olması sağlanmalıdır. Tesisin işletiminden en iyi verimin alınması taşınan miktarın temassız ölçümüne bağlıdır.

Radyometrik Ölçüm Cihazları: WEIGHTRAC 31 ve VEGASOURCE 31 (Kaynak)

Radyometrik olarak konveyör bandındaki katı malzemelerin kütle akış ölçümünün yapılması ile toz ve kir oluşumundan bağımsız güvenilir ölçüm sonuçları alınacaktır. Ayrıca;

• Taşınan miktarın hassas bir şekilde ölçülmesi ve

• Temassız ölçüm sayesinde aşınmasız işletim kolaylığı sağlamaktadır.

• Radyasyondan korunma muhafazasının pnömatik açma-kapama sistemi ile yüksek işletim emniyeti

• Güvenilir koruma kalkanı sayesinde kontrol alanı olmayan kullanıma da olanak sağlanması

IIOT - Endüstri 4.0 Çözümleri

VIS (Vega Inventory System) ile silolarınızın kontrolünü, sahip olduğunuz yada müşteriniz olan beton tesislerinizin tek bir noktadan takip edebilmeniz mümkündür. Özellikle kendi sahaları dışında, uzakta siloları bulunan üreticiler tek bir noktadan kontrol sağlayarak  hem sevkiyatlarında zaman tasarrufu hem de iş yükü azaltarak ekonomik faydalar kazanmaktadırlar.

VEGA Inventory Sistemi, tedarikçiye müşterisinin silolarındaki envanter durumunu gerçek zamanlı olarak öğrenme fırsatı tanır. VEGA, lojistik planlamalarında harita ile entegre olan tüm geçerli güvenlik sertifikalarına sahip bir yazılım ile üretici firmaların işlerini kolaylaştırmayı hedef seçmiştir. Aynı zamanda veri güvenliği de sağlayarak işletmelerin datalarının güvenli bir şekilde bulutta depolanmasına olanak vermektedir.

Tedarikçinin avantajları

• Müşterinin aktüel ve geçmişteki kullanım verilerine hızlı erişim

• Kendi kuruluşunda üretim ve stoklama planlamasını tasarruflu bir şekilde yapabilir

• Kendi işletim süreçlerinde çok daha fazla verimlilik

• Optimize edilmiş lojistik sayesinde masraflardan tasarruf (route planlama vb.)

• Çok daha iyi müşteri ilişkileri ve müşteriyi uzun süreli kendine bağlama olanağı

Tedariği yapılan müşterilerin avantajları

• Tedarik emniyeti: “Stokta kalmadı” diye bir sorun kalmaz, yüksek masraflı acil tedarikler son bulur

• Üretime ara verilme zorunluluğu ortadan kalkar

• İdare masrafları düşer

• Sistemin otomatize edilmesi sayesinde verimlilik artar

• Şirket, ana faaliyetlerine konsantre olabilir.