Yenilikçi Paslanmaz Çelik Konveyör Bant Sıyırıcı : Yüksek Performans + Uzun Ömür = Daha Düşük Sahip Olma Maliyeti

Yenilikçi Paslanmaz Çelik Konveyör Bant Sıyırıcı : Yüksek Performans + Uzun Ömür = Daha Düşük Sahip Olma Maliyeti

Martin Engineering

Her bir uç, iki taraftan yayla gerilmiş kollar tarafından destekleniyor.

Geleneksel tasarımların gerekli performansı veya aşınma ömrünü sağlayamadığı zorlu uygulamalara özel yeni bir sekonder konveyör bant sıyırıcı geliştirildi. Martin Engineering’in CleanScrape® Sekonder Sıyırıcısı (CS2) kesintisiz üretimin yüksek öncelikli olduğu veya sıyırıcı bakımının zor olduğu uygulamalarda, korozif etkilerin yoğun veya sıcaklıkların yüksek olduğu ortamlarda özellikle etkili bir çözüm olmaktadır. Kullanım ömrü boyunca yalnızca bir kez yeniden gergi gerektiren bu ürünün bakım gereksinimi son derece az olmaktadır. Madencilik, kömür hazırlama, taş ocakçılığı, çimento üretimi, hurda ve diğer dökme malzeme taşıma operasyonlarını kapsayan geniş bir endüstri yelpazesinde, sahip olma maliyetlerini düşüren üstün sıyırma kabiliyeti sunmaktadır

Tamamen paslanmaz çelik malzemeden üretilen ve dar alanlar için ideal olan bu eşsiz tasarım, özel olarak geliştirilmiş bir tungsten karbür uç matrisi içeriyor ve bant ya da bant eki hasarını önlemek için düşük kuvvetle gerdirilmektedir. Bu sekonder sıyırıcı, bantla arasındaki temas basıncı çok düşük olduğu halde, primer sıyırıcı tarafından sıyrılmayan geri taşınan malzemeyi etkili şekilde temizlemektedir. Karbür sıyırma yüzeyleri üstün performans sunmakta ve ürünün düşük basma kuvveti bant aşınmasına karşı koruma sağlamaktadır.

Benzersiz paslanmaz çelik tasarımında yayla gerilmiş bir karbür uç matrisi kullanılmaktadır.

CS2 herhangi bir primer sıyırıcıyla birlikte kullanılabilmektedir. Ancak özellikle Martin Engineering’in CleanScrape® Primer Sıyırıcısı (CS1) ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu ikisi birlikte kullanıldığında dayanıklı, bakım gereksinimi düşük, geri taşınan malzemeleri etkili şekilde gideren, kaçak malzemeleri ve bunlara ilişkin temizlik ihtiyacını azaltan bir sistem ortaya çıkmaktadır. Bu sistem, üstün sıyırma performansını geleneksel tasarımların 4 katına kadar uzun ömürle sunan, bakım gereksinimini yarıya indiren çığır açan bir konsepte dayanmaktadır.

Bu kombinasyon, bant sıyırma uygulamalarının çoğunda, geri taşınan malzemeyi %99’a varan oranda gidermektedir. Daha az bakım gereksinimi ve üstün dayanıklılık sayesinde kullanım süresi döngü maliyeti düşmekte, çalışanlar ise diğer işlere odaklanabilmektedirler.

Teknolojiden Sorumlu Başkan bu konuda şunları söylemektedir: “Karbür uçlu bant sıyırıcıların çoğunda, etkili çalışma için banda yüksek basınç uygulamak gerekiyor. Ayrıca bunların hizmet ömrü boyunca sık sık yeniden gerdirilmesi gerekiyor. Tıpkı CS1 gibi bu tasarım da banda çok az baskı yaptığı halde son derece etkili. Bu sayede,
diğer bazı karbür uçlu sekonder sıyırıcılara kıyasla bantların ve bant eklerinin zarar görmesi büyük ölçüde önleniyor. Dahası, ömrü boyunca yalnızca bir kez yeniden gerdirme gerektirdiği için bakım gereksinimleri de çok düşük.”

Martin’in teknolojiden Sorumlu Başkanı’na göre CS2’nin negatif sıyırma açısı bu tasarımın en belirleyici özelliği. “Bazı üreticiler sekonder bant sıyırıcıda 90 dereceden büyük pozitif atak açısı kullanıyor. Bu uygulama, tambura karşı sıkıca gerdirilen üretan primer sıyırıcıda yaygın olarak benimseniyor. Ancak bu durumda sekonder sıyırıcının basıncı bant yüzeyini de sıyırıyor ve bant kaplamasını erken aşındırıyor. Bu uygulama, “kunduz kuyruğu” denen, üst kaplamanın bir kısmının bant karkasından ayrıldığı küçük bölümler şeklinde ortaya çıkan tahrip edici etkiler yaratabiliyor. CleanScrape Sekonder Sıyırıcı, negatif sıyırma açısı ve bunun sağladığı ‘kazıma’ etkisi sayesinde üstün performans sunuyor ve potansiyel bant hasarını azaltıyor.”

Akıllı Tasarım
Serbest yüzey alanını mümkün olduğunca azaltan “serbest akış” tasarımı, optimum sıyırma sonuçları sağlarken malzemenin kollardan geçmesine ve yük akışına geri dönmesine izin vermektedir. Kompakt sistem çok az serbest alan gerektirmekte ve döküş şutlarının içine ya da dışına kolayca monte edilebilmektedir. Bombeli gövdesi, bant merkezinde kavislenme veya aşınma etkilerini de telafi etmektedir.

Karbür sıyırıcı uçların küçük köşe radyusu, bant hasarına karşı koruma sağlamakta ve uçların her biri iki tarafından yayla yüklenmiş kollarla desteklenmektedir. Yük yayları, sıyırıcı ucun ileri-geri ve yukarı-aşağı bağımsız hareket etmesine olanak tanımaktadır.

 

Negatif sıyırma açısı üstün temizlik performansını çok düşük bant baskısıyla sağlıyor.

Karbür uç matrisi, bant veya bant eki hasarını önlemek için düşük kuvvetle gerdiriliyor.

Bu serbest hareket etkisi, tüm sıyırıcı uçlarda eşit basıncın ortaya çıkmasına, engellerin aşılmasına ve sürekli değişen bant dalgalanmalarına uyum sağlanmasına olanak tanımaktadır.

Benzersiz tasarım, sıyırıcı ucu etkili sıyırma konumunda tutarken uçların geri dönen bantlara ya da geri yuvarlanan malzemelere karşı güvenli bir konuma çekilebilmesini de sağlıyor.

“Bu yeni tasarım, bakımın ve konveyör duruşlarının en aza indirilmesini gerektiren yüksek üretim taleplerini karşılayacak şekilde tasarlandı” diyor teknolojiden sorumlu başkan. “CleanScrape primer ve sekonder sıyırıcılar bir araya geldiğinde, müşteriler geleneksel tasarımların yarısı kadar bakım gerektiren, bakım maliyetlerini ve üretim duruşlarını azaltmaya yardımcı olan bir sıyırıcı seti elde ediyor.

CleanScrape Sekonder Sıyırıcı, vulkanize bant ekleri olan bantlarda 5 m/sn’ye (900 fit/dk), mekanik ekleme yapılan bantlardaysa 3 m/sn’ye (600 fit/dk) kadar bant hızları için uygundur. Paslanmaz çelik gergiyl tedarik edilen sıyırıcı, 260°C’ye (500°F) kadar sıcaklığa dayanabiliyor. Tam bant genişliklerinde veya bant genişliğinin 150 mm (6 inç) altında tüm bant boyutları için tedarik edilebilen ürün, Martin’in eşsiz Güvenli Servis teknolojisini içerecek şekilde sunulabiliyor. Bu teknoloji, bakım personelinin şut duvarının veya konveyör yapısının dışından, güvenlik önlemlerinin dışına çıkmadan, güvenle çalışabilmesini sağlıyor.

“Bazı tesislerde çalışanların şutun dış kenarından erişim sağlaması için kontrollü alan izni gerekiyor” diye ekliyor başkan. “Tüm ayarlar operatörün çalıştığı taraftan yapıldığında, kontrollü alana girmek
gerekmiyor.”

Gergiden ayrılabilecek şekilde üretilen Güvenli Servis konseptine sahip ürün, kolaylıkla sökülebilen bir pim sayesinde mekanizmadan çekilerek çıkarılabiliyor. Yeni uçlar takıldığında, sistem sıyırma işlemi için tekrar bant altına sürülmekte ve sistem gergi baskısı tazelenmektedir. Tek pimli prosedür sayesinde, değişim işlemleri şutun dışından, alet kullanmadan kolaylıkla yapılabiliyor.

Her iki CleanScrape Sıyırıcı tasarımı da yeraltı madenciliği mevzuatına uygundur. Standart bant genişlikleri için montaja hazır olacak şekilde bir araya getirilmiş primer ve sekonder bant sıyırıcılar tedarik edilebilmektedir. Primer bant sıyırıcı, kullanıcıların istedikleri boyda kesebileceği 12,4 metre (40,68 fit) uzunluktaki sarmal şeklinde de tedarik edilebiliyor. Böylece stokta birden fazla bant genişliğine uygun ölçü bulundurmak gerekmiyor.

Başkan sözlerini “CleanScrape Sıyırıcı Sistemi bant temizliğine yepyeni bir boyut getiriyor” diyerek bitiyor. “Biz bu ürünlerin performansına o kadar çok güveniyoruz ki memnun kalmazsanız para iade garantisi veriyoruz.”

 

 

Yeni sekonder bant sıyırıcı, bakım gereksinimini ve konveyör duruşlarını en aza indirmek için tasarlandı.

Yeni sıyırıcının, sahip olma maliyetini düşürecek şekilde, tüm ömrü boyunca yalnızca bir defa yeniden gerdirilmesi yeterli olmaktadır.