Imerys, yeni satın almayla pazar liderliğini güçlendiriyor

Imerys, yeni satın almayla pazar liderliğini güçlendiriyor

Alümino-silikat monolitik refrakterler alanında dünyanın en büyük şirketleri arasında olan Imerys, demir-çelik, çimento ve petrokimya sektörlerine hizmet sunan ve birinci sınıf bir monolitik refrakter ve refrakter tuğla üreticisi olan Haznedar Şirketler Grubu ile bir satın alma sözleşmesi imzaladı. Şirket, Haznedar Şirketler Grubu’nun %60’lık çoğunluk hissesini kapsayan sözleşme ile refrakter pazarındaki liderlik pozisyonunu daha da güçlendiriyor. İki şirket arasında yapılan anlaşma diğer hisselerin satın alma opsiyonunu da içeriyor.

Imerys, Haznedar Şirketler Grubu ile yaptığı anlaşma neticesinde bazik ve asidik refrakter tuğla alanındaki mevcut ürün yelpazesini tamamlamayı hedefliyor. Şirket aynı zamanda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki endüstriyel faaliyet alanını Türkiye’de konumlu rekabetçi bir üretim üssü ile de genişletmeyi amaçlıyor. Rekabet Kurulu’nun onayına tabi olan bu işlemin 2020'nin dördüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Haznedar Grubu, 2019 yılında 64 milyon USD gelir (%40'ı ihracat) ve 17 milyon USD faiz, vergi ve amortisman öncesi kar elde etmişti.